سيگار و تنباكو به عنوان دومين علل مرگ و مير در دنيا شناخته شده است. آمار نشان مي‌دهد نصف افراد معتاد به سيگار كه رقمي در حدود ۶۵۰ميليون نفر را تشكيل مي دهند؛ در اثر كشيدن سيگار جان خود را از دست مي‌دهند. ولي آمار وحشتناك‌تر حاكي از آن است كه سالانه؛ صدها هزار انسان غير سيگاري در اثر استنشاق دود سيگار مي‌میرند. 
مضرات محيط‌هاي آلوده به دود سيگار تا حدي است كه سازمان بهداشت جهاني شعار امسال روز جهاني بدون دخانيات را "دخانیات تهدیدی برای توسعه و سلامت" انتخاب کرده است. محيط آلوده به دود سيگار در كودكان و افراد بالغ باعث بيماري‌هايي چون سرطان و ديگر بيماري‌هاي تنفسي بدخيم مي‌شود كه در نهايت منجر به مرگ آنان مي‌شود.
همچنین مصرف بی‌رویه محصولات دخانی به ویژه قلیان در جوانان، نوجوانان، زنان و متأسفانه در برخی از محافل خانوادگی بزرگترین دغدغه متولیان سلامت در این زمینه را فراهم آورده است. با توجه به اینکه میزان مواجهه با دود در هر وعده‌ی مصرف قلیان، معادل استعمال ۸۰-۱۰۰ نخ سیگار است، آلودگی تنباکوهای معطر به ترکیبات سرطان‌زای قطعی چون بنزن، فلزات سنگین و نگران‌کننده‌تر؛ آلودگی تنباکوها حین آماده‌سازی به برخی از مواد روان‌گردان، این دغدغه را دو چندان ساخته است.